Zásady činnosti Školního parlamentu na ZŠ Pod Marjánkou

1. Žákovský parlament na naší škole je součástí žákovské samosprávy. Vyjadřuje mimo jiné naši sounáležitost ke škole a spoluzodpovědnost za její postavení. Prostřednictvím žákovského parlamentu chceme svobodně vyjadřovat názory, naplňovat svoje práva a zároveň přebírat svůj díl odpovědnosti za každodenní život školy.
  2. Žákovský parlament má 14 členů volených ve třídách 5. - 9. ročníku (člen a zástupce - tyto pozice jsou vzájemně zaměnitelné). Po svém zvolení se tito stávají zároveň členy třídní samosprávy.
  3. V čele žákovského parlamentu je žákovská rada tvořená 7 žáky. Žákovská rada svolává žákovský parlament, navrhuje program, jedná jménem žáků a zastupuje je prostřednictvím předsedy (místopředsedy). Tito jsou z členů žákovské rady voleni a odvoláváni žákovským parlamentem a mohou být jako pozorovatelé na vlastní žádost se souhlasem vedení školy přizváni na jednání pedagogické rady školy.
  4. Žákovský parlament zasedá 1 x za 2 měsíce, případně dle potřeby. Jeho závěry a rozhodnutí vyžadují souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů (zástupců) z jednotlivých tříd. Přitom musí být přítomno minimálně 8 členů (zástupců) žákovského parlamentu z jednotlivých tříd. Každá třída má hlas pouze jednoho člena (zástupce).
  5. Žákovský parlament má právo zejména:
    - vyjadřovat se k problémům školy a mimoškolní činnosti
    - podílet se aktivně na veškerém životě školy
    - zúčastnit se prostřednictvím předsedy (místopředsedy) jednání o problémech školy a vyjadřovat se k nim
    - požádat ředitelku školy o účast na poradě vedení školy a přednést své připomínky a návrhy
  6. Žákovský parlament má povinnost zejména:
    - prostřednictvím žákovské rady pracovat a spolupracovat se všemi členy žákovské samosprávy a vycházet přitom ze závazných pravidel školy
    - respektovat tradice školy, společenská pravidla a dbát vždy na dobrou pověst školy
    - přijmout plnou morální zodpovědnost za veškeré své iniciativy
    - být reprezentantem školy
  7. Svou činnost žákovský parlament zaměřuje
    a) ve vnitřním životě školy zejména na:
        -   zlepšování postoje každého žáka ke školní práci, vzájemnou pomoc žáků
        -   hygienu a bezpečnost ve škole, pomoc při zajišťování čistoty a pořádku,
            chování o přestávkách, ve školní jídelně a v šatnách s cílem odstraňovat
            lhostejnost a nezájem
        -   prezentaci názorů a výsledků práce žáků ve školním časopise
        -   možnost podílu na aktualizaci www stránek školy apod.
    b) ve vnější činnosti školy zejména na:
        -   podíl na organizování soutěží všeho druhu, na kulturních akcích pro žáky,
            rodiče i širší veřejnost
        -   propagaci nejúspěšnějších žáků školy formou příspěvků v  hromadných
            sdělovacích prostředcích
        -   co nejširší účast žáků školy na akcích Prahy 6 i celopražských a
            celorepublikových akcích
  8. Žákovský parlament prosazuje ve své činnosti slušnost, vstřícnost a toleranci při vzájemné komunikaci.

Tyto zásady tvoří základní rámec činnosti žákovského parlamentu na naší škole a mohou být podle potřeby dále doplňovány a upřesňovány.

Schváleno jako doplněný a upřesněný text původního dokumentu na zasedání žákovského parlamentu dne 24. 10. 2006

• pondělí 4. září 2017 zahájení školního roku 2017/2018
  • 4. 9. 2017 - 11:00  pedagogická rada